Bu haber 1833 kişi tarafından okundu.
SEÇİM ANKETLERİ SONUÇLARI - AKP / CHP / MHP
09.03.2014 14:37:58
SEÇİM ANKETLERİ SONUÇLARI - AKP / CHP / MHP - Seçim anketleri peşpeşe açıklanıyor. Seçim anketlerinde sürpriz sonuçlar dikkat çekiyor. Konda seçim anketleri... Andy Ar seçim anketleri... ANAR seçim anketleri... SONAR seçim anketleri...

SEÇİM ANKETLERİ SONUÇLARI - AKP / CHP / MHP
FaceBook ta paylaş

Seçim anketleri peşpeşe açıklanıyor. Seçim anketlerinde sürpriz sonuçlar dikkat çekiyor. Konda seçim anketleri... Andy Ar seçim anketleri... ANAR seçim anketleri... SONAR seçim anketleri...
 

Gündem

 

09 Mart 2014 Pazar, 13:17

 
A
A
 
 
 
SEÇİM ANKETLERİ SONUÇLARI - AKP / CHP / MHPSeçim anketleri peşpeşe açıklanıyor. Seçim anketlerinde sürpriz sonuçlar dikkat çekiyor. Konda seçim anketleri... Andy Ar seçim anketleri... ANAR seçim anketleri... SONAR seçim anketleri...
İLGİLİ HABERLER
Seçim anketleri sonuçları - 2014
Seçim Anketleri 2014 AK Parti mi? CHP mi? MHP mi?
Seçim anketleri peşpeşe açıklanıyor. Seçim anketlerinde sürpriz sonuçlar dikkat çekiyor. Konda seçim anketleri... Andy Ar seçim anketleri... ANAR seçim anketleri... SONAR seçim anketleri...İşte en son seçim anketine göre partilerin son oy durumu:

Son seçim anketine göre, Başbakan Erdoğan  ile Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ses kaydı çıktıktan sonra AK Parti'nin oylarında 15 puanlık kayıp yaşandı. Li­der­ler, se­çim mi­ting­le­rin­de ka­set­ler üze­rin­den bir­bir­le­ri­ne yük­le­nir­ken, Baş­ba­kan Er­doğa­n'­ın oğ­lu Bi­la­l Erdoğan'la yap­tı­ğı öne sürülen ve ge­çen pa­zar­te­si çı­kan ses kay­dı, AK ­Parti'­nin oy­la­rın­da sert bir dü­şü­şe ne­den ol­du.

Sonar Araştırma Şirketi Başkanı Hakan Bayrakçı yaptığı açıklamada, "Daha önceki seçimlerde bunu söyleyemiyorduk. Ancak şimdi söyleyebilirim ki AK Parti'nin oyları 15 puan düştü. Ayrıca AK Parti'yi yüzde 47'lerde gösteren anket şirketlerine şimdiden Allah kolaylık versin. Seçim sonuçları açıklandığında nasıl bir açıklama yapacaklar merak ediyorum." dedi.

SAHİLLER CHP'DE, İÇ ANADOLU VE KARADENİZ'DE MHP PATLAMA YAPACAK

Bayrakçı; "AK Parti'nin oy­la­rın­da 10-15 pua­na va­ran dü­şüş var. AK Parti, di­ğer par­ti­ler­le ba­şa baş ol­du­ğu pek çok be­le­di­ye­yi kay­be­de­bi­lir.

Sa­hil­ler CHP'­de an­cak MHP, İç Ana­do­lu ve Ka­ra­de­ni­z'­de pat­la­ma ya­pa­cak. An­tal­ya­'da CHP far­kı 10 pua­na ka­dar çı­kar­dı. Detay­lı ça­lış­ma­mı­zı çok ya­kın­da ka­mu­oyuy­la pay­la­şa­ca­ğız."

Kuzey Ege ve İç Ege'de yarış AK Parti ile MHP arasında geçiyor. Yerel seçim kanunundaki değişiklik Kuzey Ege'de AK Parti'ye yaramış görünüyor.

Akdeniz kıyısında yer alan Antalya, Mersin, Adana ve Hatay’da 30 Mart akşamı ortaya çıkacak hiçbir sonuç şaşırtıcı olmaz. Adana'da ise 4 denklemli bir yarış var.

Anadolu'da Amasya, Çorum, Kırıkkale, Kırşehir, Nevşehir, Aksaray ve Niğde hattında AKP yarışın sabit üyesi. Kimi yerlerde CHP kimi yerlerde de MHP karşısına çıkıyor.

İSTANBUL'U ALAN SEÇİMİ ALIR

Seçmenin 5’te 1'i İstanbul’da sandığa gidecek. ‘İstanbul’u alan Türkiye’yi alır’ diye boşuna denmiyor. Dev metropolde yarış bu seçimde daha sert olacak. Ankara'da ise durum AK Parti açısından bu seçimde daha kritik görünüyor. İzmir'de de CHP açısından benzer bir tablo var. Bu 3 büyük ilin son halini ayrıntılı olarak daha sonra aktaracağız.

Şimdi Türkiye genelindeki en çekişmeli illere bir gözatalım. Hangi ilde hangi parti yarışıyor. EL Cezire il il durumu inceledi.

El Cezire muhabiri Alper Altuntaş 30 Mart seçimlerinin en çekişmeli geçeceği illeri analiz etti. İşte seçimler arefesinde o iller;

KUZEY EGE: Kuzey Ege’de yarış genel olarak AK Parti ve MHP arasında geçiyor. Daha önce buradaki Manisa ve Balıkesir’in oylarını sosyal demokrat seçmenlerin de desteği ile MHP kazandı. Ancak şimdi yeni yerel seçim kanununa göre buralarda AK Parti daha iddialı. Yani belediye başkanlığı seçiminde artık şehir merkezi dışında kullanılan oylar da devrede. Ve bu oylar 2011 genel seçimlerinde AKP’ye yöneldi.

BURSA VE KÜTAHYA : AKP yönetimindeki Bursa ile Kütahya’da ve CHP yönetimindeki Çanakkale’de durum nispeten daha net. 30 Mart’ta bu şehirlerin kaderini sol oylardan çok MHP ve AKP’nin birbirlerinden ne kadar seçmen alacağı karar verecek. Başbakan Erdoğan’ın seçim mitinglerine bu bölgeden başlaması tesadüf değil.

İÇ EGE'NİN KRİTİK İLLERİ : İç Ege’de yer alan Denizli, Uşak, Afyon, Isparta ve Burdur da önceki bölge ile benzer özellikler taşıyor. Burada da genelde AK Parti-MHP yarışı var.

MHP 2009’da aldığı Uşak ve Isparta’da mevcut belediye başkanları ile yarışa giriyor ve yüzde 10’u geçmeyen oy farklarıyla aldığı bu şehirlerde AKP’nin nefesini ensesinde hissediyor.

Ancak Uşak’ta partisinin kazanamayacağını düşünen CHP seçmeninin bir kısmı ve Isparta’da artık varlık gösteremeyen Demokrat Parti’ye oy vermiş %17’lik kitle MHP’nin elini rahatlatabilir.

Bu şehirlerden Burdur’da, CHP % 1,46’lık oy oranıyla seçimi kaybetti. Önceki seçimler birçok parti için önemli bir referans ve burada MHP’yi tercih etmiş bir kısım seçmenin bu sonucun ardından CHP’ye oy vermesi şehrin el değiştirmesine yol açar.

EN GÜÇLÜ RAKİP MHP : Afyon’da AK Parti’nin en güçlü rakibi MHP. Burada önceki seçimlere bakıldığında sol seçmenin neredeyse tamamı MHP’ye destek vermiş görünüyor. Seçim sonucunu siyasi gelişmeler ve şehirde ciddi oy potansiyeli olan Saadet Partisi’nin performansı belirleyecek.

AKDENİZ KIYI SAVAŞI : Akdeniz kıyısında yer alan Antalya, Mersin, Adana ve Hatay’da 30 Mart akşamı ortaya çıkacak hiçbir sonuç şaşırtıcı olmaz. AK Parti % 5 oy farkıyla kaybettiği Antalya’da önceki adayı ile iddialı. Erdoğan miting ve açılışlar için bu kente sık sık uğruyor. Şimdiye kadar 29 kez kenti ziyaret eden Başbakan Antalya’yı almak istiyor. AKP’nin avantajı daha çok oy aldığı kırsalın da bu seçimde oy kullanacak olması.

MERSİN'DE KİM İDDİALI: Mersin’de üçlü bir yarış var. AK Parti önceki yerel seçimde burada üçüncü olsa da artık etkili olan kırsal oylarıyla daha iddialı. İkinci olan MHP de şehirde sevilen adayı ile potayı zorlamaya aday. Şehrin kaderini MHP adayının hedeflediği oyu alıp alamayacağı ve alırsa da bunu CHP’den mi yoksa AKP’den mi koparacağı belirleyecek. Her üçü de sonunda ipi göğüsleyebilir. Şehir merkezinde ve özellikle Tarsus’ta yaşayan Kürtlerin, BDP adayı yerine çözüm sürecini başlatan ve yürüten AK Parti’ye destek vermesi muhtemel.

ADANA'DA SÜRPRİZ : Adana da ise 4 ihtimalli bir yarış var. 4 majör partinin yanında 4 farklı partiden 5 defa belediye başkanı seçilen ve son olarak MHP’den aday olan ve kazanan Aytaç Durak da bağımsız olarak adaylığını koydu. Durak’ın alacağı her oy burada AK Parti’nin elini güçlendiriyor.

Hatay, Suriye iç savaşından en çok etkilenen kent. Şehirde bulunan sınır kapılarında gerçekleşen intihar saldırılarının sebep olduğu ölümler, şehirde Suriyeli sığınmacıların fazla oluşu, ihracat yapmanın zorlaşması ve şehirde sayıları hayli fazla olan nakliyatçıların yaşadığı sorunlar hükümet aleyhine bir hava yaratıyor. AK Parti Adalet bakanını buradan aday göstererek zayiatını azaltmaya çalışsa da CHP bir önceki seçimi kazanan AK Parti’li belediye başkanını aday göstererek ciddi bir hamle yaptı. Burada seçim kesinlikle iki aday arasında geçecek ve her sonuca gebe.

ANADOLU'NUN KRİTİK İLLERİ: Çekirdek Anadolu diye tabir edebileceğimiz Amasya, Çorum, Kırıkkale, Kırşehir, Nevşehir, Aksaray ve Niğde hattında AKP yarışın sabit üyesi. Kimi yerlerde CHP kimi yerlerde de MHP karşısına çıkıyor.

Burada muhalefet partilerinden birbirlerine oy geçişi İç Ege’deki kadar değil. Bunda en önemli etken CHP oylarının önemli bir kısmının Alevi seçmenlerden gelmesi. Geleneksel olarak CHP’li olan bu kitle MHP’ye oy vermekte daha temkinli. Bu da yarışta her partinin kendi bacağından asılması anlamına geliyor.

Amasya ve Niğde’de 3 parti de güçlü. Durumu MHP’nin sağ seçmenlere yönelik başarısı belirleyecek. Bu, CHP’nin de aradan sıyrılmasına sebep olabilir. Ancak bu iki şehirde %40 ile önceki seçimi kazanmış olan AK Parti hâlâ ilk favori.

Çorum’da AKP-CHP yarışı var. AKP bir adım önde olsa da burada alevi ve sol oyların yanında milliyetçi oyları da alabilen CHP kıran kırana bir yarışın içinde.

Kırıkkale, Aksaray ve Nevşehir’de MHP-AKP yarışı var. Kırıkkale’de önceki seçimde etkili olan DP’ye oy veren kitlenin bu sefer kime oy vereceği büyük önem taşıyor. Aksaray ve Nevşehir’de AKP’nin önünde MHP dışında bir parti yok. MHP tek alternatif olma özelliği ve buna bağlı olarak sağ seçmenden alacağı her ekstra oy ile AKP’ye yaklaşıyor.

BATI ANADOLU : Eskişehir’de burayı elinde bulunduran CHP ile AKP arasında kıran kırana yarış var. Şehri yöneten CHP’li belediye başkanı çok seviliyor ama artık Büyükşehir Belediye Başkanlığı için oy kullanacak olan kırsal bölgelerde AKP daha güçlü.

Bolu ve Bilecik’te 2009 yılında CHP % 0.5 ve % 2.7 bir oy oranları ile yarışı kaybetti. Bu iki şehirde 2009’da Milliyetçi oyların emaneten CHP’ye yöneldiğini, 2011 seçim sonuçlarından rahatlıkla görebiliyoruz. Yarış CHP ve AK Parti arasında.

MHP Kastamonu, Bartın ve Karabük’te önceki yerel seçimde ipi göğüsledi. Karabük’te fark % 0.13 gibi düşük bir oy oranıydı. Çankırı’da ise MHP % 1.5’lik oy farkıyla kaybetti. Buralarda AKP ile MHP arasında kıyasıya bir yarış gerçekleşecek.

Sivaslı olan BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu’nun ölümünün ardından bu parti 2009 seçimlerinde % 50 oy ile şehri aldı. Bu partinin Sivas’ta bu sefer nasıl bir performans göstereceği çok önemli. İbre 2011 genel seçimlerinde büyük oranda AKP lehine dönmüştü. Yarış AKP ve BBP arasında geçecek gibi görünüyor.

DOĞU KARADENİZ'DE DURUM NE?

Doğu Karadeniz’de en sıcak noktalar her ikisi de büyükşehir olan Ordu ve Trabzon. Ordu’da ipi daha sonra CHP’ye geçen DSP adayı göğüslemişti. İlk defa etkili olacak kırsal oyları AKP’yi de CHP kadar iddialı hale getirebilir.

Trabzonlular önceki seçimde CHP’yi son seçimde AKP’yi tercih etti. İki seçimde de taraflar rakibine fark atamadı. Durum her iki sonuca da açık.

Gümüşhane’de çok az bir farkla MHP, Bayburt’ta ise az bir fakla AK Parti yarışı kazandı. Buralarda da bu iki parti arasında el değiştirmeler olabilir. Bayburt’ta genel seçimde AKP’yi, yerelde ise kendi partisini destekleyen ve hatırı sayılır bir oyu olan Saadet Partisi seçmeninin ne yapacağı önemli.

DOĞU ANADOLU'NUN KRİTİK İLLERİ

Erzincan, Sivas, Erzurum ve Elazığ’da AKP ve Milliyetçiler yarışıyor.

Erzurum, hükümet ile çatışan eski müttefik Fethullah Gülen’in doğduğu kent. Cemaatin en güçlü olduğu yer ve bu kitlenin şehirde zaten önemli bir güce sahip MHP’ye yöneleceği kesin. Bu da şehirde MHP-AKP yarışını öne çıkarıyor. Üçüncü bir seçenek yok.

Erzincan ve Elazığ’da da AKP karşısındaki en ciddi rakip MHP. Bu parti burada gösterdiği adaylar ve son gelişmelerin ardından AKP’yi zorlamaya aday.

Tunceli’de CHP-BDP yarışı var. Şehirde sayıları hayli fazla olan Sosyalistlerin aday çıkarmak yerine BDP’yi destekleyecek olmaları zaten belediyeyi elinde bulunduran bu parti için avantaj. Ancak genel seçimde şehrin mevcut iki milletvekilini de alan ve genel başkanı da Tuncelili olan CHP, BDP’nin belediye hizmetlerinden memnun olmayan bir kitleyi de yanına çekerek şehirde yarışa girdi. Tunceli’de de de üçüncü bir seçenek zor görülüyor.

Ardahan’da önceki seçimde sol oylar CHP ve DSP arasında eşit bir şekilde bölündü. Bu da AKP’nin şehri almasında etkili oldu. Oy toplamı %30’u bulan diğer partilerin seçmeni de bu yarışta büyük oranda AKP ve bu seçimde sol adına tek başına yarışacak gibi görülen CHP arasında bölünecek. Yarış kıran kırana…

Van Gölü çevresi

Önceki yerel seçimde Ağrı, Muş ve Bitlis’te AKP, Siirt ve Van’da BDP seçimi kazandı.Iğdır belediyesi 2009’da MHP’den, BDP’den önce kurulan DTP’ye geçti. Şehirdeki Azeri seçmenin ciddi bir kısmı sağ oyları böldüğü ve buna sebep olduğu gerekçesiyle AKP’ye kızgın. AKP yine aday gösterse de seçim MHP ve BDP arasında geçecek gibi görülüyor. 2011 seçimlerinde MHP’nin burada birinci olması da bu küçük şehri seçim sonucu en çok merak edilen yerlerden biri haline getiriyor.

Ancak 2011’de Muş’ta BDP destekli bağımsız aday, Siirt’te de AK Parti ipi göğüsledi. Sözkonusu şehirlerde hiçbir galip diğerine büyük bir fark atamadı. Yani bu şehirlerde iki parti de seçimi kazanma konusunda iddialı.

İstisnai bir durum Van’da var. 2011 Van depreminin ardından şehre yapılan yatırımlar ve TOKİ binaları AK Parti lehine bir rüzgar estirmiş durumda. Burada AK Parti, BDP karşısına önceki seçimlerden daha iddialı olarak çıkıyor.

SURİYE SINIRINDAKİ İLLER

Mardin’in kaderini yeni yerel seçim kanunu belirleyecek. Şehri elinde bulunduran AKP, Mevcut belediye başkanının kan kaybetmesi ve artık ilçe ve köylerin de büyükşehir için oy kullanacak olması sebebiyle zor durumda. BDP güçlü olduğu kırsal oyları ile çok daha avantajlı.

Şanlıurfa siyasette İslami öğelerin daha etkili olduğu bir yer. Üstelik il sınırları Mardin’den farklı olarak daha fazla Arap ve Türkmen nüfus barındırıyor. Bu seçmenlere muhafazakâr Kürt oyları da eklenince AKP kan kaybetse bile Urfa’da favori. Köylerin ve doğu ilçelerinin oylarıyla BDP’nin AKP’yi zorlaması muhtemel.

Kilis’te CHP zayıf aday göstererek burada potansiyeli olan MHP’ye üstü kapalı destek veriyor. Suriye iç savaşının yarattığı tepki oyları ile birlikte MHP burada AKP karşısında ciddi bir rakip haline geldi. Elcezire.com.tr / Özel


30 Mart yerel seçime yaklaşık 20 gün kala anketler havada uçuşuyor. Peki Türkiye'nin en çok tanınan anket şirketleri ne diyor? Vatan gazetesi yazarı Hüseyin Yayman üç büyük anket şirketi yöneticisiyle yaptığı görüşmüleri ve son anket sonuçlarını köşesine taşıdı.
Yerel seçimi Bekir Ağırdır (KONDA), İbrahim Uslu (ANAR) ve Adil Gür'le (AG) konuşup analitik bir değerlendirme yapmaya çalıştık. Bu isimler objektif değerlendirmeleriyle bilinen saygın isimler.

Üç ismin vurguladığı altı temel nokta var. Birincisi, yerel seçim referanduma dönüştü ve bu durum muhalefetin aleyhine işliyor. İkincisi, toplumsal ve siyasal kutuplaşma tarihte görülmemiş biçimde yükseliyor. Üçüncüsü, partilerin kalelerinde bir değişiklik olmayacak. Dördüncüsü, muhalefet topluma bir ütopya ve gelecek vaat etmediği müddetçe iktidar alternatifi olamaz. Beşincisi, AK Parti genel seçime göre oy kaybetse dahi birinci olacak. Altıncısı, CHP genel seçimlere göre oylarını artıracak.

KONDA

AK PARTİ: % 42-43

ANAR

AK PARTİ: % 45

CHP: % 28-29

MHP % 14

ADİL GÜR

AK PARTİ: %46-47

CHP: % 26-27

MHP: % 14-15

Kamuoyu araştırmalarının duayen ismi Bekir Ağırdır, biz duygusunun parçalandığını, toplumsal kutuplaşmanın ötesine geçen bir polarizasyon yaşandığını ve halkın son tartışmalardan etkilendiğini dile getirirken bunun seçmen tercihine nasıl yansıyacağının henüz bilinmediğini ifade etti. Toplumun ağrı eşiğinin düştüğüne dikkat çeken Ağırdır, her gün yeniden üretilen kutuplaşmanın iktidarın işini kolaylaştırdığını vurguladı.

İstanbul, Ankara, İzmir ve Diyarbakır el değiştirecek mi?

AK Parti seçmeninde hoşnutsuzluğun arttığının altını çizen Ağırdır, ancak bunun kısa vade de parti tercihini değiştirmeyeceğini belirtti. Seçmen sadakatının en yüksek partinin AKP olduğunu ifade eden Ağırdır, Ankara, İstanbul, İzmir ve Diyarbakır'da süpriz beklemediğini fakat seçime daha yirmi gün olduğunu söyledi.

ANAR Genel Müdürü İbrahim Uslu ise somut rakamlar veriyor. Ankara ve İstanbul'u AK Partinin, İzmir'i CHP'nin, Diyarbakır'ı BDP'nin kazanacağını belirten Uslu, muhalefetin yeniden ideolojik bir kampanyaya döndüğünü, rasyonel bir kampanya yürütemediğini belirtti. Uslu, dört büyük şehirde değil Akdeniz ve Karadeniz'de süpriz beklediğini söyledi.

Adil Gür ise partilerin kalelerinde bir değişiklik olmayacağını, asıl süprizi BDP'nin yapacağını ifade etti. Gür, AK Partide büyük kopuşların olmamasını üç nedene bağlıyor. Birincisi seçmen sadakati yüksek olduğu için kutuplaşma Erdoğan'ın işine geliyor. İkincisi tüm yaşananlara rağmen muhalefet iktidar alternatifi olamıyor. Üçüncüsü Türkiye tüketim toplumu oldu, herkes borçlu ve istikrar sür
Kaynak: bugun

Kalan karakter: 500
 
Günün Öne Çıkanları

Il Seçiniz :Içerik Yükleniyor...
Videolar
Köşe Yazıları(Tümü)

Ahmet ERKEK

Ahmet ERKEK

SADAKA-İ FITIR (FİTRE)


Halim Murad ZENNUN

Halim Murad ZENNUN

Seven Sevdiği Gibi Yaşar


Selman  DOĞRUSÖZ

Selman DOĞRUSÖZ

ZANNEDİYOR MUSUNUZ ?

Resim Galerisi
Spor Toto Super Lig
 
TAKIM
O
G
B
M
P
 1
Galatasaray
7
6
1
0
19
 2
Beşiktaş
7
4
2
1
14
 3
Kayserispor
7
4
2
1
14
 4
Göztepe
7
4
1
2
13
 5
Medipol Başakşehir
7
4
1
2
13
 6
Akhisarspor
7
4
1
2
13
 7
Fenerbahçe
7
3
2
2
11
 8
Alanyaspor
7
3
1
3
10
 9
Trabzonspor
7
2
3
2
9
 10
Bursaspor
7
3
0
4
9
 11
Sivasspor
7
3
0
4
9
 12
Yeni Malatyaspor
7
2
2
3
8
 13
Kasımpaşa
7
2
2
3
8
 14
Atiker Konyaspor
7
2
1
4
7
 15
Antalyaspor
7
1
3
3
6
 16
Karabükspor
7
1
2
4
5
 17
Osmanlıspor FK
7
1
1
5
4
 18
Gençlerbirliği
7
1
1
5
4
Anket
Asla Yapmam Dediğiniz Şey Nedir?
Bekletmem [1]
Sigara İçmem [0]
Kavga Etmem [0]
Dedikodu Yapmam [0]
Üzmem [0]
Evlenmem [0]
Yalan Söylemem [1]

Sayısal Loto
07.10.2017
Tarihli Cekilis Sonucu
11 17 19 27 35 38
Şans Topu
04.10.2017
Tarihli Cekilis Sonucu
02 12 16 26 32 + 10
On Numara
02.10.2017
Tarihli Cekilis Sonucu
08 11 12 17 22 23 25 26 28 42 44 47 48 51 52 55 56 66 67 68 72 79
Süper Loto
05.10.2017
Tarihli Cekilis Sonucu
11 18 29 40 46 52
Facebook